import :: Blog EMC :: EMC for Business
Blog EMC

Blog EMC
import

Uwaga zmiana: Dyrektywa R&TTE, została zastąpiona nową RED. Co to oznacza dla Ciebie?
10 KWI

Uwaga zmiana: Dyrektywa R&TTE, została zastąpiona nową RED. Co to oznacza dla Ciebie?

Od 13.06.2017 r. koniec okresu przejściowego.
Poniższy artykuł, to ogólny obraz dwóch dyrektyw i najważniejszych konsekwencji, wynikających z wprowadzonych zmian. Co oznacza zastąpienie dyrektywy R&TTE nową dyrektywą RED dla producentów, importerów i dystrybutorów? Jakie zmiany nas czekają? Czy po zmianie nasze urządzenie może podlegać pod inną dyrektywę niż dotychczas?

W artykule poruszymy m.in.

 • jakie urządzenie obejmuje nowa dyrektywa;
 • jak udokumentować spełnienie wymagań danej dyrektywy;
 • ważne daty;
 • Testy inżynierskie (pre ...

  Czytaj więcej
Skróty i najważniejsze instytucje
03 KWI

Skróty i najważniejsze instytucje

W poniższym wpisie postanowiłem przedstawić rozwinięcie skrótów, które są istotne w pracy, jak również ich tłumaczenie na język polski. Jest dużo literatury, w której zawartość jest prowadzona w języku angielskim. Uważam, że warto by była dostępna również i polska wersja. Dodatkowo zebrałem listę najważniejszych instytucji.

Skróty:

EMC = EMV = KEM = ЭМС

AF

 • [en] Antenna factor,
 • [pl] Współczynnik antenowy - mówi o tym jak energ ...

  Czytaj więcej
31 MAR

Wprowadzenie urządzeń elektronicznych na rynek UE

W ramach współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zostałem zaproszony do nagrania poradnika dotyczącego “Wprowadzenia urządzeń elektrycznych na rynek Unii Europejskiej”. Cykl ten jest dedykowany dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą nabyć lub rozszerzyć swoje kwalifikacje w planowanej lub prowadzonej działalności eksportowej.
W tym poradniku znajdziesz m.in. wiele pożytecznych wskazówek, porad oraz najważniejszych informacji, które pomogą Ci dobrze przygotować się do działania na rynku UE (normy, przygotowanie się do badań, kary i sankcje). Jeśli pojawią się pytania - napisz do mnie, z chęcią na nie odpowiem.

00_Wstęp - o czym będę mówił

Krótki wstęp w któ ...

Czytaj więcej
15 MAR

EMC Vlog - Znak CE dla kabli do zapłonu silnika samochodu

Zastanawialiście się czy oznakowanie CE może dotyczyć też kabli zapłonowych do silnika samochodu? Dostałem ostatnio takie zapytanie od pewnego klienta ponieważ miał wątpliwość, czy takie kable podlegają pod oznakowania CE.

W dzisiejszym wideo dowiesz się, co możesz zrobić, aby zweryfikować pod jaką dyrektywę podlega Twój sprzęt.

>>>> Dodatkowe informacje >>>>>

Lista dyrektyw nowego podejścia:
Czytaj więcej

Oznakowanie CE - wprowadzenie
10 MAR

Oznakowanie CE - wprowadzenie

Wcześniej pisałem o Dyrektywach Unijnych (Dyrektywy Unijne). Tutaj kolejny krok, czyli oznakowanie. Jak w prawidłowy sposób oznakować produkt i z czym może wiązać się brak takiego oznakowania. Oznakowanie CE CE - [fr. Conformité Européenne] - oznakowanie, które pokazuje, że produkt spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej.

WAŻNA UWAGA:

Nie wszystkie produkty muszą posiadać oznakowanie CE, które jest konieczne tylko do większości produktów podlegających pod Dyrektywy nowego podejścia. Zakazuje się umieszczania oznakowania dla innych ...

Czytaj więcej
05 MAR

Nadzór rynku - wywiad z Dominikiem Kołtunowiczem (UKE)

Dzisiejsza publikacja to wywiad z przedstawicielem UKE - Dominikiem Kołtunowiczem, który opowie po krótce, jak wygląda rynek pod względem kontroli zgodności z normami prawnymi.
Zastanawialiśmy się również co może być przyczyną niespełniania wymogów przez producentów. Jest kilka opcji, którym warto by było się przyjrzeć i zastanowić na co mamy wpływ i jak możemy uniknąć takiej sytuacji. Jak wygląda nadzór polskiego rynku i jego sytuacja w obszarze kompatybilności elektromagnetycznej. W jaki sposób można polepszyć obecną sytuację, a ponadto jaką rolę spełniają importerzy, producenci i dystrybutorzy.

Jeśli poszukujesz rozwiązania dla siebie i swojej firmy, skorzystaj i napisz do nas. Wesprzemy Twoje działania i pomożemy uniknąć niepotrzebnych strat. Jestem przekonany, że drobnymi zmianami będziesz mógł zredukować dodatkowe koszty zw ...

Czytaj więcej
Dyrektywy – co to i po co to?
01 MAR

Dyrektywy – co to i po co to?

Jeśli jesteś weteranem wprowadzania produktów na rynek UE, znasz normy i dyrektywy na wylot, to nie czytaj tego wpisu i przejdź do kolejnych lub znajdź ciekawsze zajęcie, gdyż w tym wpisie poruszamy tematy podstawowe związane z dyrektywami UE + EOG.
Celem wprowadzenia jednolitych wymagań w całej Unii Europejskiej jest swobodny przepływ towarów i usług.

Dyrektywy dotyczą zagadnień:

 • bezpieczeństwa użytkowania wyrobów i obrotu nimi na wewnętrznym rynku UE,
 • ochrony zdrowia i ochrony środowiska,
 • zagrożeń, które producent p ...

  Czytaj więcej