W dniach 14-15 maja 2019 roku odbyła się 4. edycja European Start-up Days, imprezy towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, odbywającemu się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Czym jest European Start-up Days?
Celem wydarzenia jest integrowanie środowiska młodych i początkujących przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek oraz inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy każdego roku są obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
European Start-up Days to most technologiczny łączący start-upy z inwestorami – Miron Tokarski, prezes i założyciel Genomtec.
European Start-up Days to świetne wydarzenie. Jego uczestnicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą – Wiktor Warchałowski z Airly, start-upu, który zaczyna międzynarodową ekspansję.
Mieliśmy okazję pokazać nasz produkt setkom osób, zaprezentować się na start-upowej scenie. Dzisiaj jesteśmy już dwa kroki dalej: zwiększyła się nasza sieć kontaktów i rozpoznawalność – Bartłomiej Majchrzak ze start-upu Umownik.
ESD to kilkadziesiąt debat, w których biorą udział przedstawiciele największych firm oraz start-upów. To również Start-up Challenge – konkurs, w którym wyłaniane są najlepsze pomysły i projekty w następujących dziedzinach:
- Health & Biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia),
- New Industry (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny),
- Business Processes (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR),
- Client & Lifestyle (handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego),
- Environment (ochrona środowiska, technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów),
- Tradition & Modernity (przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo).
Każdego roku, spośród wysłanych do konkursu projektów, wyłanianych jest stu finalistów, którzy walczą o możliwość zaprezentowania się przed potencjalnymi inwestorami oraz publicznością podczas European Start-up Days, oraz nagrody dodatkowe.
Ponadto, ESD to również dwa dni prezentacji, networkingu oraz integracji z największą imprezą biznesową tej części Europy.
O European Start-up Days 2019…
Tegoroczna edycja imprezy była rekordową, zarówno pod względem liczby zgłoszonych pomysłów (blisko 300 start-upów z całego świata, w tym z Białorusi, Niemiec, Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz USA), jak i liczby prelegentów (ponad 100 osób z różnych branż) oraz uczestników (ponad 3000 zarejestrowanych na wydarzenie uczestników).
Wśród tematów poruszanych podczas debat European Start-up Days 2019 znalazły się między innymi: blockchain w gospodarce, sztuczna inteligencja, VR/AR – szerokie spojrzenie, automaty, roboty, coboty, the future of the market – nowy konsument, digital marketing, e-sport w gospodarce, branża fintechowa – blaski i cienie, polska scena start-upowa, oblicza nowych technologii medycznych – szanse i wyzwania.
Supreet Singh Manchanda, Managing Partner, Raiven Capital
Josh Brito, BioDesign & Consultancy
Laureaci ESD Start-up Challenge 2019
W kategorii Health & Biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia) zwyciężył Bioceltix. Firma jest start-upem biotechnologicznym, działającym w branży weterynaryjnej, który opracowuje leki z wykorzystaniem komórek macierzystych. Jest to jeden ze światowych pionierów wdrażających bezpieczną dla zwierząt i skalowaną biznesowo technologię terapeutycznego wykorzystania zwierzęcych, allogenicznych (jeden dawca – wielu biorców) komórek macierzystych.
W kategorii New Industry (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny) najlepsza okazała się firma QNA Technology. Tutaj kluczowy okazał się wysoki poziom innowacyjności rozwiązania i szeroka gama proponowanych obszarów komercjalizacji.
QNA Technology specjalizuje się w syntezie półprzewodnikowych kropek kwantowych, modyfikacji ich powierzchni oraz w produkowaniu na ich podstawie funkcjonalnych tuszów. Aktualnie pracuje nad syntezą najwyższej jakości kropek, niezawierających kadmu, emitujących w kolorze niebieskim oraz kropek wykorzystywanych w konwerterach promieniowania mających zastosowanie w fotowoltaice oraz w hodowli roślin. Rozwiązanie to jest na tyle ciekawe, że może przynieść przełom na rynku wyświetlaczy, prowadząc do powolnego wypierania z rynku technologii OLED.
W kategorii Business Processes (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR) zwycięzcą została firma ProperGate, którą nagrodzono za pomysł oparty na pogłębionej analizie rynku i potrzebach jego uczestników oraz za duży potencjał skalowalności biznesu. Firma opracowała oprogramowanie, w formie aplikacji, do zarządzania logistyką na dużych budowach kubaturowych, skierowane do inwestorów oraz generalnych wykonawców, którym bardzo zależy na optymalizacji kosztów całego projektu, eliminacji marnotrawstwa czasu i większej wydajności logistyki. ProperGate monitoruje zamawianie dostaw i wykorzystanie materiałów na placach budowy, udostępnia również narzędzia koordynatorowi logistyki i podwykonawcom: zapewnia dostarczenie, rozładunek i dostęp do materiałów w oczekiwanym miejscu, o określonej porze.
Client & Lifestyle (handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego) to kategoria, która należała do firmy Salesbook – autorów aplikacji sprzedażowej i prezentacyjnej dla nowej generacji handlowców mobilnych, których zadaniem jest dotarcie do klienta, analiza jego potrzeb oraz zaprezentowanie i konfiguracja produktu.
Salesbook otwiera zupełnie nowe możliwości wpływu na skuteczność rozmowy handlowej, analizuje jej jakość poprzez zaawansowaną analitykę, pozwalającą na określenie najbardziej optymalnej ścieżki sprzedaży. Start-up od pewnego czasu działa już na rynku i do tej pory zrealizował wdrożenia dla takich marek jak Prudential, Mercedes, BMW, Innogy, Fortum, Axpo.
Kategoria Environment (ochrona środowiska, technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów) należała do MakeGrowLab. Jej rozwiązanie związane jest z jednym z topowych aktualnie tematów: pozwala na ograniczenie zastosowania plastikowych opakowań, jednocześnie zmniejszając konieczność dodatkowego składowania odpadów z produkcji spożywczej.
Hyper Poland. To najciekawszy ze wszystkich zaprezentowanych podczas tegorocznego wydarzenia projektów. Opiera się na wprowadzaniu nowatorskiej technologii hyperloop, polegającym na stopniowej implementacji rozwiązania wykorzystując istniejące już sieci kolejowe.
Hyper Poland jest jedyną na świecie firmą dysponująca technologią stopniowego wdrażania koncepcji hyperloop celem unowocześnienia kolei. Umożliwia modernizację istniejącej infrastruktury kolejowej do prędkości 300 km/h, bez konieczności budowania nowych i kosztownych korytarzy transportowych i tras. Koncepcja ta zakłada przemieszczanie się poprzez użycie pasywnej lewitacji magnetycznej, a następnie przekształcenie tego rozwiązania w system próżniowy umożliwiający osiąganie prędkość 600 km/h na istniejących torach i 1200 km/h na zupełnie nowych trasach.
Hyper Poland ma dodatkowe powody do zadowolenia. Po sukcesie, jaki firma odniosła w Katowicach, przyszedł jeszcze większy… Jej innowacyjny projekt otrzymał właśnie wsparcie w wysokości 16,5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, co czyni jeszcze bardziej możliwym to, że już za kilka lat trasę z Krakowa do Warszawy będziemy pokonywać w nieco ponad 20 minut!
Za otrzymaną dotację Hyper Polska w Żmigrodzie koło Wrocławia wybuduje tor o długości 500 metrów, na którym będą znajdować się stanowiska testowe do badania napędu liniowego i lewitacji magnetycznej. Jak już zostało wspomniane wcześniej, opracowane rozwiązanie wykorzystuje zaimplementowanie technologii na istniejących już trasach kolejowych. Dzięki zamontowaniu specjalnego toru magnetycznego na torach kolejowych pojazdy będą mogły osiągać prędkość do 300 km/h. W kolejnych etapach realizacji projektu firma chce przykryć tory półokrągłą kopułą i obniżyć w niej ciśnienie powietrza, co pozwoli rozpędzać maszyny nawet do 600 km/h. Jeżeli projekt okaże się rentowny, hyperloop może doczekać się nawet osobnej infrastruktury.
Pierwsze projekty pilotażowe planowane są na 2020 rok, jednakże jak podkreślają autorzy start-upu, transport pasażerski nie będzie możliwy w Europie przed rokiem 2030.
Źródła wykorzystanych materiałów multimedialnych: facebook.com/estartupdays, Portal Gospodarczy WNP.pl, PTWP, YouTube/Hyper Poland.