Zastanawiałeś się czy Architekt, zanim zacznie projektować most, pozyskuje wszystkie informacje np. jakie obciążenie będzie musiała wytrzymać dana konstrukcja?
Podobnie projektant elektroniki powinien poznać wymagania, nie tylko funkcjonalne, ale także EMC (i inne), zanim zacznie proces rozwoju produktu. Z tego względu proces szkoleniowy wymaga poznania podstawowych założeń dotyczących „Badań EMC” przed szkoleniem „Projekt EMC” z projektowania elektronik. Dokładnie w takim samym celu, aby wiedzieć z czym wiążą się wymagania i jak je uwzględnić w swoich pomysłach.

Ostatnio spacerowałem sobie z synem nad rzeką i przyszło mi do głowy ciekawe porównanie. Będąc pod gazociągiem, który przebiega nad rzeka, przyszedł mi pomysł. Dlaczego inżynier, który projektuje elektronikę (projektant), powinien najpierw wiedzieć, jak się testuje urządzenia pod kątem EMC, a dopiero później zacząć projektowanie tego urządzenia?
Jak widzimy gazociąg ma zupełnie inną budowę niż mosty, które znamy. Wynika to pewnie z wielu rzeczy. Zastanówmy się czy gdyby architekt miał zaprojektować most, właśnie taką konstrukcję by wybrał, zanim dowie się, jakie obciążenie będzie musiało przetrwać? Zupełnie inaczej możemy podejść do projektowania, jeśli to ma być kładka dla pieszych. Inaczej, jeśli jest to most dla pociągu, samochodu, a zupełnie inaczej jeśli to ma być właśnie gazociąg.
Dlatego inżynier (projektant elektroniki) powinien posiadać wiedzę o testowaniu jeszcze przed tym, zanim się zastanowi, jak dobrze projektować. Dobrze wiedzieć, jakie obciążenie nasz most musi przetrwać, a tym samym, jakie wymagania nas czekają i być może zastosować inne techniki. Dlatego szkolenie z badań EMC jest przed szkoleniem z projektowania w całym cyklu (EMC Way). Właśnie po to, żeby poznać zjawiska i wymagania, jakie się z tym wiążą. Mam nadzieję, że trochę to rozjaśniło. W razie pytań, bardzo proszę, dajcie znać, co o tym sądzicie.

Autor: Tomek
Inżynier EMC, Konsultant, Trener
 

W filmie użyto zdjęcia własne oraz:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Most-bechy%C5%88sk%C3%A1_duha.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kwidzyn_wiadukt_widok_z_kladki.jpg