Część z Was zastanawiała się zapewne nieraz, jak wygląda sytuacja z oceną zgodności produktów, gdy nasze ambicje sięgają dalej, a niżeli jego sprzedaż jedynie na terytorium Unii Europejskiej.
Rynek globalny rządzi się własnymi prawami! Wątpliwości z tym związane, podczas warsztatu prowadzonego w ramach Konferencji EMC for Business 2019, pomógł rozwiać Łukasz Kneć.
Kilka zdań o prowadzącym:
Łukasz Kneć (Product Safety & Compliance Engineer, EMC for Business) jest inżynierem specjalizującym się w zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem i zgodnością maszyn oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych na rynku Unii Europejskiej, USA i Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży automotive (testy i walidacja produktu), oil & gas (m.in. zagadnienia związane z dyrektywą ATEX) oraz produkcji maszyn i urządzeń elektrycznych/elektronicznych.
Od przeszło 8 lat pracuje z dyrektywami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej – głównie w zakresie bezpieczeństwa maszyn oraz urządzeń elektrycznych (MD, LVD, EMC). Wspiera w tej tematyce inżynierów, kierowników produkcji i produktu na każdym etapie: od fazy idei produktu, jego rozwoju, prototypu i wdrożenia, na utrzymaniu w produkcji (z uwzględnieniem zmian inżynieryjnych) kończąc.
Opis warsztatu:
Podczas spotkania Łukasz zdefiniował producenta i operatora ekonomicznego w odniesieniu do dyrektyw oraz pojęcie produktu, omawiając przy tym jego krytyczne parametry – z punktu widzenia dyrektyw. Podał również przykłady zmiany klasyfikacji z punktu widzenia dyrektywy – ze względu na definicję interfejsu. Dyrektywy, które szczegółowo zostały omówione to:
- LVD – Low Voltage Directive – 2014/35/UE – Dyrektywa Niskonapięciowa,
- MD – Machinery Directive 2006/42/EC – Dyrektywa Maszynowa.