Ilu z Was spotkało się z ograniczeniami pomiarowymi, spowodowanymi niewystarczającym sprzętem lub jego ograniczoną funkcjonalnością?

Ile czasu zabrało Wam przeanalizowanie wyników pomiarów testów i wyciągnięcie konkretnych wniosków? Wszystkim uczestnikom Konferencji EMC for Business 2019 z pomocą przyszedł Tomasz Utkowski (Konsultant EMC, trener, założyciel EMC for Business) organizując w ramach wydarzenia warsztat poświęcony testom wstępnym, podejściu pre-compliance, elementom DIY (czyli „zrób to sam”) oraz zamierzaniu problemów podczas pomiarów.

Kilka zdań o prowadzącym:

Tomasz Utkowski, jak już zostało wyżej napisane, jest założycielem Akademii EMC/EMC for Business, trenerem i konsultantem EMC. Doświadczenie oraz wiedzę zdobył w jednym z największych laboratoriów EMC w Polsce. Naukę pobierał od najbardziej doświadczonych w branży osób, by następnie zdobytą wiedzę oraz praktyczne doświadczenia przekazywać poprzez edukację osobom z przemysłu. Tak właśnie powstała idea Akademii EMC dla biznesu oraz dla przemysłu (EMC for Business).
Tomasz od kilku lat prowadzi również szkolenia i warsztaty z zakresu badań EMC oraz rozwiązywania problemów. Jeżeli chcecie przekonać się, w jaki sposób przekazuje wiedzę, sprawdźcie wideo z jego udziałem na kanale YouTube EMC for Business / Akademii EMC.

Opis warsztatu:

W trakcie warsztatu Tomasz udowodnił, iż nie jest sztuką przeprowadzenie pomiarów w bogato wyposażonym laboratorium, posiadającym drogi i wielofunkcyjny sprzęt. Podobne pomiary możemy również przeprowadzić sprzętem tańszym, wykorzystując dodatkowo umiejętności DIY. I tak cała idea pomiarów sprowadza się do wyciągnięcia poprawnych wniosków oraz znacznego zredukowania ryzyka nieudanych testów w laboratorium EMC. Obszary, które poruszył podczas spotkania to:
  • Wykorzystanie do pomiarów: analizatora widma, sond bliskiego pola oraz sond prądowych,
  • Zrozumienie ora pomiar prądów typu common mode i differentia mode,
  • Stworzenie właśnej sieci sztucznej LISN oraz pomiary z nią związane.

Wnioski płynące z warsztatu:

Testy na tańszym sprzęcie pomiarowym są również możliwe do wykonania. Mając ograniczony budżet, możemy natrafić na wiele bardzo cennych wniosków oraz błędów, które w późniejszych badaniach jesteśmy w stanie wyeliminować posiadając już doświadczenie i świadomość ich występowania.