Zgodnie z obecnie panującą definicją prawa Moore’a przyjmujemy, że liczba tranzystorów w mikroprocesorach od wielu lat podwaja się co około 24 miesiące. Analogicznie twierdząc: „moc obliczeniowa komputerów podwaja się co 2 lata”. Tak brzmi jeszcze popularniejsza od oryginalnej formuła prawa Moore’a. Jak możemy wywnioskować, prawo to stosuje się do wielu parametrów hardware’u, np. pojemności dysków twardych czy też wielkości pamięci operacyjnej. Żyjemy w czasach, w których miniaturyzacja w technologii jest wszechobecna i dotyczy każdego rodzaju sprzętu. Również komputerów…

Czym jest Raspberry Pi?

Pod koniec czerwca 2019 roku miała miejsce premiera najnowszej odsłony legendarnego mikrokomputera Raspberry Pi w wersji 4 Model B. To „cudo” doskonale znane jest elektronikom i robotykom na całym świecie. Każda z kolejnych generacji popularnej „Malinki” oferowała użytkownikom coraz to większe możliwości.  Aktualna wersja minikomputera charakteryzuje się jeszcze szybszymi i większymi możliwościami obliczeniowymi oraz wydajnością. Brytyjskie The Raspberry Pi Foundation – producent urządzenia – na rynek wypuścił 3 warianty „Malinki”, różniące się ilością pamięci RAM. I tak możemy wybrać pomiędzy 1, 2 oraz 4 GB. Co najważniejsze, udoskonalenia komputera obejmują niemal każdy jego aspekt – nie tylko walory sprzętowe i wydajnościowe, ale również wizualne. Na pokładzie Raspberry Pi w wersji 4 Model B znajdziemy czterordzeniowy procesor Cortex-A72 64 bit SoC (Broadcom BCM2711) o częstotliwości taktowania zegara 1,5 GHz, co względem poprzedniej wersji gwarantuje nam nawet do trzech razy lepszą wydajność. Moduł Bluetooth uaktualniono do wersji 5.0. Dodatkowo mamy do dyspozycji również cztery porty USB: 2 x 2.0 oraz 2 x 3.0.  Raspberry Pi 4 Model B jest w stanie obsłużyć dwa monitory o rozdzielczości do 4K, podłączone za pomocą dwóch złącz micro HDMI (dodatkowo mamy jeszcze do dyspozycji złącze AV), co jest niebywałym plusem. Moduł WiFi 2.4GHz / 5.0GHz pracuje w standardzie IEEE 802.11.b/g/n/ac, a złącze służące do ładowania „Malinki” zmieniono z microUSB na USB typu C.  Dodatkowym plusem jest również zmiana systemu operacyjnego urządzenia na Raspbian Buster, oparty na Debianie 10. Jeżeli czujemy się niezbyt komfortowo w obsłudze systemów linuksowych, nic strasznego. Od niedawna na komputerach Raspberry Pi możemy zainstalować system Windows 10 przeznaczony dla architektury ARM. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać dostęp do jeszcze większej ilości funkcji, a przy okazji praca z urządzeniem staje się dla nas przyjemniejsza, bez konieczności uczenia się na siłę obsługi Linuksa.

Raspberry Pi jako moduł radiowy


W efekcie rozwinięcia konfiguracji sprzętowej Raspberry Pi 4 Model B może być używane jako
moduł radiowy do integracji z produktem końcowym.Wykorzystywane w tym celu komponenty to: WiFi IEEE 802.11b/g/n/ac 1×1 WLAN, Bluetooth 5 oraz Bluetooth LE oparty na układzie Cypress 43455. Raspberry Pi jako moduł radiowy przeznaczony jest do montażu w produkcie końcowym za pomocą specjalnych śrubek. Musi być on również umieszczony w odpowiednim miejscu tak, aby jego działanie nie wpłynęło negatywnie na wydajność sieci WLAN – Model B zawiera wbudowaną dwupasmową antenę WLAN + Bluetooth

W jaki sposób przeprowadzano testy EMC Raspberry Pi 4 Model B?


Podczas testów przeprowadzonych przez Raspberry Pi Trading Ltd badano następujące parametry:

1. Emisja promieniowania w czterech konfiguracjach:

– emisja promieniowania poniżej 1 GHz dla WLAN 2,4 GHz, Bluetooth 5 i Bluetooth LE,

– emisja promieniowania poniżej 1 GHz dla sieci WLAN 5 GHz,

– emisja promieniowania powyżej 1 GHz dla sieci WLAN 2,4 GHz,

– emisja promieniowania powyżej 1 GHz dla WLAN 5 GHz, Bluetooth i Bluetooth LE.

2. Pomiar emisji przewodzonej dla wszystkich technologii połączeń.

3. Testy DFS.

4. Testy łączności bezprzewodowej – Bluetooth i WLAN.

Zdjęcia z przeprowadzonych pomiarów w komorze, jak i poza nią znajdują się w pliku pod linkiem.