Mieliście kiedyś wrażenie, że prędkość Waszego łącza internetowego jest dziwnie spowolniona albo podejrzewaliście, iż dostawca Internetu (usług telekomunikacyjnych) nie wywiązuje się z gwarantowanej w umowie prędkości transmisji danych? Bardzo łatwo możecie sprawdzić, czy podejrzenia Wasze są w pełni zasadne i nie staliście się ofiarami oszustwa lub niekontrolowanego dostępu i korzystania z Waszej domowej sieci internetowej przez osoby trzecie. Jak? Korzystając z narzędzia zwanego testerem prędkości łącza internetowego.

 

co to takiego?

Każdy tester prędkości łącza i badania jego przepustowości, zarówno podczas ściągania (download) jak i wysyłania (upload) danych, przeprowadza badanie poprzez ściąganie i wysyłanie przygotowanej przez niego testowej paczki danych na urządzenie, na którym odbywa się testowanie łącza – niezależnie od tego, czy jest to urządzenie mobilne czy stacjonarne. W ten sposób im szybciej zostanie ściągnięta wspomniana paczka danych, tym szybszym łączem internetowym dysponujemy. Analogicznie rzecz ujmując, to samo tyczy się szybkości uploadu – wysyłania danych. Bardzo rzadko mamy do czynienia z tzw. symetrycznym łączem internetowym – łączem, w którym prędkość ściągania danych oraz ich wysyłania jest taka sama. Najczęściej spotykanymi metodami połączeń są łącza asymetryczne. Ich główną zaletą jest stabilność, natomiast wada to ograniczenie prędkości transmisji danych (jest to niezwykle ważny aspekt, wpływający bezpośrednio na sprawne korzystaniu z Internetu). 

Prędkość pobierania (download) informuje użytkownika o tym, jak szybko jego komputer jest w stanie pobierać dane z sieci. Im parametr ten ma wyższą wartość, tym czas otwierania stron internetowych jest krótszy. Niegdyś witryny internetowe „ważyły” o wiele mniej niż obecnie, stąd czas ich ładowania był stosunkowo krótki. Wraz z rozwojem Internetu i wszystkiego, co związane jest ze światem cyfrowym, rozmiar witryn internetowych wzrósł niemalże 20-krotnie! Stąd, jeżeli zależy nam na skróceniu czasu ich ładowania, zmuszeni jesteśmy do korzystania z szybszych łącz internetowych.
Prędkość wysyłania określa, w jakim czasie dane z naszego urządzenia są wysyłane do Internetu, czyli np. jak szybko nasza wiadomość dotrze do adresata lub ile czasu zajmie nam załadowanie załącznika do tej wiadomości. W przypadku łącz asymetrycznych prędkość wysyłania danych jest zwykle znacznie niższa od prędkości ściągania. Tego typu rozwiązania stosuje się zwykle w lokalach mieszkalnych czy też małych firmach, gdzie przepustowość łącza internetowego nie ma aż tak dużego znaczenia.

Łącza symetryczne natomiast oparte są na technice światłowodowej. W przeciwieństwie do wcześniej opisanych, łącza te charakteryzują się taką samą szybkością pobierania i wysyłania danych (stąd nazwa symetryczne), dzięki czemu nie powinniśmy odczuwać praktycznie żadnego spadku prędkości Internetu i co za tym idzie, dyskomfortu z jego korzystania. To rozwiązanie zdecydowanie częściej dedykowane jest dużym firmom i korporacjom. Łącze symetryczne sprawia, iż pracownicy mogą efektywniej wykonywać swoje zadania. Dodatkowo plusem jest tutaj jakoś wideokonferencji (gdzie ważna jest zarówno prędkość wysyłania danych, jak i ich odbioru – wpływa to bezpośrednio na jakość połączenia wideo) oraz połączeń głosowych realizowanych przez Internet.

Nowe, wiarygodne narzędzie do testowania jakości usług dostępu do Internetu

System pomiarowy o nazwie PRO Speed Test składa się ze strony internetowej z panelem użytkownika, aplikacji stacjonarnej (dedykowanej na komputery z systemem Windows 7, 8.1 oraz 10), aplikacji mobilnej (dla Androida i iOS) oraz aplikacji WEBowej. Widzimy zatem, że nie jesteśmy ograniczeni jedynie do korzystania z tego typu rozwiązania za pomocą apletu wbudowanego w witrynę www, ale również możemy dokonywać zdalnych pomiarów – chociażby poprzez zainstalowanie w telefonie lub tablecie aplikacji mobilnej.
Co najważniejsze, aplikacja stacjonarna PRO Speed Test (na komputery z systemem Windows) posiada certyfikat wydany przez Prezesa UKE, ważny od dnia 01.12.2018 przez okres dwóch lat. Aplikacja ta jest zatem certyfikowanym mechanizmem monitorowania i umożliwia przeprowadzanie pomiarów certyfikowanych oraz generowanie raportów z pomiarów jakości usługi dostępu do Internetu. Wspomniane raporty możemy wykorzystać m.in. w postępowaniu reklamacyjnym – do wykazania stałych i powtarzających się rozbieżności pomiędzy faktycznym wykonaniem usługi dostępu do Internetu a wskazanymi w umowie wartościami.

System PRO Speed Test przeznaczony jest przede wszystkim dla użytkowników stacjonarnego dostępu do Internetu, którzy obserwują rozbieżności pomiędzy umownymi parametrami usługi (prędkość pobierania i wysyłania danych) a stanem faktycznym.

Dzięki panelowi www zarejestrowany w serwisie użytkownik ma możliwość:

  • pobrania, zainstalowania i uruchomienia aplikacji w systemie Windows,
  • przeglądania, filtrowania i eksportowania wyników pomiarów certyfikowanych oraz niecertyfikowanych,
  • generowanie raportów z certyfikowanych pomiarów,
  • zarządzanie profilami aplikacji dla Windows,
  • zmianę hasła do konta użytkownika.

Aplikacja dla systemu Windows umożliwia użytkownikowi:

  • uzyskanie certyfikowanego pomiaru po spełnieniu określonych warunków,
  • pozyskanie informacji o prawidłowym przygotowaniu komputera i połączenia sieciowego do uzyskania certyfikowanego pomiaru,
  • automatyczną analizę czynników środowiska pomiarowego oraz informowanie użytkownika o powodach braku certyfikacji dla pomiaru,
  • pomiar prędkości pobierania i wysyłania danych, dodatkowych parametrów połączenia oraz ich zapis na koncie zarejestrowanego użytkownika wraz z czynnikami środowiskowymi,
  • prezentację prędkości odczytanych z umowy podczas pomiaru,
  • prezentację stanu cyklu dobowego pomiarów certyfikowanych i liczby cykli dobowych z ostatnich 7 dni.

Aplikacja dla Windows przeprowadza pomiar prędkości pobierania i wysyłania danych za pomocą protokołu TCP w dwóch etapach:

  • pretest: nawiązywane są tutaj kolejno połączenia z serwerami referencyjnymi, a w każdym kolejnym połączeniu zwiększana jest wielkość buforów odczytu/zapisu zarówno po stronie serwera, jak i aplikacji,
  • test właściwy: na podstawie wyników pretestu następuje wyznaczenie zastosowanych w tym etapie parametrów pomiaru: liczba połączeń i wielkość bufora odczytu/zapisu dla każdego połączenia.

Decyzja o zakończeniu pretestu podejmowana jest w oparciu o analizę przyrostu prędkości w czasie, RTT oraz procent retransmisji TCP. Aplikacja sygnalizuje ten etap komunikatem „Trwa szacowanie przepustowości łącza”.

Test właściwy trwa po 15 sekund w każdym kierunku (pobieranie – download i wysyłanie – upload). Wynik pomiaru z drugiego etapu zapisywany jest w systemie pomiarowym.

 

Testy akceptacyjne, które wykonane są przez niezależnego eksperta wyznaczonego przez Prezesa UKE wskazują, że:

Biorąc pod uwagę zgodność wyników pomiarów z zaleceniami RFC6349 oraz ich software’ową implementację w postaci aplikacji przygotowanej na typowy komputer domowy, na podstawie przeprowadzonych badań można zarekomendować przyznanie certyfikatu badanej aplikacji jako właściwie dokonującej pomiaru prędkości transmisji danych.

Jaka jest różnica pomiędzy pomiarem certyfikowanym a niecertyfikowanym w PRO Speed Test?

Pomiar certyfikowany to pomiar, który spełnił wszystkie poniższe warunki:

  • przeprowadzony został w aplikacji dla systemu Windows na połączeniu kablowym Ethernet w trybie full-duplex,
  • prędkość połączenia interfejsu sieciowego to 1000 Mb/s; w przypadku maksymalnej prędkości odczytanej z umowy mniejszej niż 80 Mb/s, dopuszczalne jest połączenie interfejsu sieciowego o prędkości 100 Mb/s,
  • obciążenie procesora przed pomiarem było mniejsze niż 20%,
  • prędkość transmisji danych pochodząca od innych aplikacji nie była większa niż 1 Mb/s w każdym kierunku przed pomiarem,
  • obciążenie procesora w trakcie pomiaru było mniejsze niż 85%,
  • nie zarejestrowano aktywnych połączeń wirtualnej sieci prywatnej (VPN),
  • nie udostępniano aktywnie Internetu na urządzeniu końcowym użytkownika,
  • w sieci nie występowały żadne inne urządzenia poza routerem i komputerem użytkownika,
  • pomiar wykonano na łączu operatora stacjonarnego.

Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków, skutkuje wykonaniem pomiaru niecertyfikowanego.

Podsumowanie

Widzimy zatem, że PRO Speed Test to wiarygodny i niezwykle precyzyjny tester, w porównaniu z innymi dostępnymi w Internecie narzędziami. Podobnie jak i one, dostępny jest za darmo po wcześniejszym zarejestrowaniu się w serwisie i otrzymaniu na podanego podczas rejestracji e-maila wiadomości zwrotnej, zawierającej numer ID użytkownika, który należy podać w momencie logowania do serwisu. Na koncie przypisanym do naszego numeru ID zapisywane będą wszystkie wyniki wykonanych przez nas pomiarów (od momentu zarejestrowania się w serwisie) niezależnie od tego, czy są one pomiarami certyfikowanymi czy też nie. Jedynie raporty, które mamy możliwość generować, dotyczą tylko pomiarów certyfikowanych, czyli wykonywanych na łączu kablowym (po wcześniejszym podpięciu się do źródła Internetu w lokalu), a nie bezprzewodowym oraz po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków. Nie musimy się niczego obawiać – interfejs użytkownika jest na tyle przejrzysty i pomocny w obsłudze, że przeprowadzi nas kolejno przez wszystkie kroki, niezbędne do wykonania pomiaru certyfikowanego. Zachęcamy do korzystania z usług Pro Speed Test i życzymy pozytywnych wyników.