Dobry startup i jego rozwój, to ciężki kawałek chleba… Skąd tak śmiały wniosek? Tylko w latach 2015-2017 w Polsce upadło kilkaset nowych, często bardzo innowacyjnych pomysłów. Niektóre poprzez obranie nietrafionego kierunku w rozwoju idei, inne z powodu braku środków na ich utrzymanie, rozkręcenie oraz braku chętnych do ewentualnego odkupienia projektu. Wśród nich jest również duża grupa zwana hardware startups.

CZYM JEST HARDWARE STARTUP?

Hardware startup to firma technologiczna nastawiona wyłącznie na dostarczenie produktów lub usług dla osób fizycznych, gospodarstw domowych itp. za pośrednictwem fizycznych urządzeń elektronicznych. Część typowych startupów hardware’owych dodatkowo tworzy oprogramowanie dedykowane do swoich produktów, co znacznie zwiększa ich możliwości oraz łatwość obsługi typowemu użytkownikowi.

Do najbardziej znanych i dochodowych firm z grupy hardware startups, skupionych głównie na dostarczaniu produktów dla osób fizycznych, należą między innymi tacy potentaci na rynku elektroniki użytkowej jak Apple oraz GoPro, FitBit (produkujący opaski monitorujące aktywność fizyczną – fit bands) czy też Boosted Boards (firma produkująca elektryczne deskorolki).

Aktualnie w Europie znajduje się około dwudziestu bardzo dobrze rokujących i przynoszących już pierwsze zyski hardware startup’ów. Należą one głównie do prężnie rozwijającej się gałęzi przemysłu elektronicznego związanego z medycyną oraz wykorzystującego koncepcję IoT (Internet of Things).

Jaka jest różnica pomiędzy hardware a software startupem?

Sprzęt (czyli hardware) jest drogi w projektowaniu, skomplikowany w produkcji i musi być doskonały od samego początku! 

Brzmi to banalnie, ale właśnie dzięki pominięciu tak ważnych kwestii wiele firm zaliczyło upadek. Ponadto, sprzęt często jest jedynie koniem trojańskim, umożliwiającym sprzedaż oprogramowania. W przeciwieństwie do elektroniki, oprogramowanie (software) jest nudne, abstrakcyjne i musi znosić bardziej intensywną konkurencję.

Głównym zadaniem startupów sprzętowych jest tworzenie fizycznych produktów, startupy zajmujące się jedynie oprogramowaniem produkują „produkty wirtualne”. Co więcej, firmy sprzętowe muszą zbudować kompletną wersję 1.0 swojego produktu, a następnie zdecydować, czy opracować nowy (np. iPhone i iPhone 8), czy ulepszyć istniejący (np. iPhone 6S). Jeśli jednak produkty nie będą działać prawidłowo, firma wytwarzająca wadliwe urządzenia może doświadczyć znacznego spadku zainteresowania ze strony klientów.
Uruchamianie oprogramowania jest o wiele łatwiejsze. Firmy software’owe mogą rozwijać swoje produkty iteracyjnie. Zaczynają od wersji alfa, mają prywatną lub otwartą wersję beta, a następnie publiczną, końcową wersję 1.0.

Większość produktów z dziedziny software początkowo zawiera błędy, które są niwelowane poprzez aktualizacje, a sam produkt dzięki temu jest rozwijany i udoskonalany systematycznie. W przypadku projektów hardware’owych nie ma takiej możliwości, gdyż finansowo jest to kompletnie nieopłacalne, a fizycznie wręcz niemożliwe w realizacji.

Różnice te odnoszą się do wszystkich gałęzi przemysłu.

Biznesplan czy pójście na żywioł?

Cuda się zdarzają, ale bez konkretnego planu jeszcze nikt niczego wielkiego nie osiągnął…

Na myśl niewtajemniczonym może nasunąć się pytanie: po co ktoś zakłada startup (czy to hardware czy software)?

Aby możliwie szybko go sprzedać i na nim zarobić albo rozwinąć projekt w bardzo dobrze prosperujący biznes, umożliwiający zarobek przez kolejne lata. Żeby jednak startup stał się dla wielu przedsiębiorców i wizjonerów szkołą biznesu, od samego początku należy traktować go jak przedsiębiorstwo rozwijane zgodnie z planem.

Startupy aktualnie poszukują ciekawych rynków i branż, pożądających ich rozwiązań. Stąd interesujący jest na pewno sektor przemysłowy – Przemysł 4.0. Jednakże dla startupów nie jest to rynek łatwy.
W przypadku hardware’u normy są bardzo ściśle sprecyzowane. Dotyczą one całej grupy projektów z różnych dziedzin elektroniki, m.in. wearables, IoT, ITE, medical, smart home. Są to zarówno wymagania ogólne, jak i konkretne przypadki certyfikacji bezpieczeństwa, obowiązujące na najważniejszych rynkach świata.

EMC for Business
pomaga w ich sprecyzowaniu i spełnieniu. Masz pomysł na dobry startup hardware’owy, ale nie wiesz jak zabrać się do jego realizacji i na jakie kruczki prawne oraz technologiczne zwrócić uwagę?

Jesteśmy po to, by Tobie pomóc!

Powyższy tekst pochodzi z Magazynu EMC for Business 2018. Całość do pobrania tutaj.