Jeśli jesteś weteranem wprowadzania produktów na rynek UE, znasz normy i dyrektywy na wylot, to nie czytaj tego wpisu i przejdź do kolejnych lub znajdź ciekawsze zajęcie, gdyż w tym wpisie poruszamy tematy podstawowe związane z dyrektywami UE + EOG. Celem wprowadzenia jednolitych wymagań w całej Unii Europejskiej jest swobodny przepływ towarów i usług.
Dyrektywy dotyczą zagadnień:
- bezpieczeństwa użytkowania wyrobów i obrotu nimi na wewnętrznym rynku UE,
- ochrony zdrowia i ochrony środowiska,
- zagrożeń, które producent powinien wykryć i wyeliminować.
Jakie mamy dyrektywy i które mogą dotyczyć mojego produktu? To zależy od budowy i przeznaczenia urządzenia.
Czym jest dyrektywa?
No dobra, wahałem się, ale przywołam Wikipedię:
Dyrektywa Unii Europejskiej – akt prawa pochodnego Unii Europejskiej, którego mocą prawodawcy państw członkowskich Unii zostają zobowiązani do wprowadzenia (implementacji) określonych regulacji prawnych, służących osiągnięciu wskazanego w dyrektywie, pożądanego stanu rzeczy.
Schematycznie można by to pokazać mniej więcej w taki sposób:
Tak więc widzimy, że Dyrektywa to taki nadrzędny cel, do którego dążymy. Jednak w jaki sposób domniemać, że spełniamy wymagania danej dyrektywy to kolejny temat związany z normami zharmonizowanymi.
Dyrektywy dotyczą bardzo wielu aspektów i tylko kilka będzie dotyczyło akurat naszego produktu. Komisja Europejska podzieliła te dokumenty na kategorie:
- chemikalia,
- ocena i zarządzanie systemami,
- konstrukcje,
- ochrona klienta i pracownika,
- efektywność energetyczna,
- inżynieria elektryczna i elektroniczna,
- ochrona zdrowia,
- technologia pomiarowa,
- inżynieria mechaniczna i transport,
- zrównoważony rozwój.
Lista dyrektyw nowego podejścia w języku polskim: Dyrektywy, rozporządzenia, normy. Podział widoczny na stronie dotyczącej standardów zharmonizowanych: Podział standardów. Dla nas (dla ludzi związanych z elektroniką) najważniejsze to Inżynieria Elektryczna i Elektroniczna oraz czasem Efektywność Energetyczna.
Oczywiście będzie dotyczyć wymagań dyrektywy „Zabawkowej – Toys” czy medycznej, jeśli takie urządzenia wprowadzamy na rynek.
Interesujące będą poniższe dyrektywy:
- Electromagnetic compatibility (EMC)
- Equipment for explosive atmospheres (ATEX)
- Low Voltage (LVD)
- Radio (and Telecommunications Terminal) Equipment (RED/RTTE)
- Restriction of the use of certain hazardous substances (RoHS)
- Ecodesign and energy labelling
W tym wpisie ograniczę się do bardzo krótkiego pokazania zakresu trzech z nich, które spotykam najczęściej, pracując z klientami: EMC, RED, LVD. Są one dostępne także w języku polskim. Zachęcam do ściągnięcia, wydrukowania i zaznaczenia ważnych fragmentów.
(Budowie dyrektyw poświęcę późniejszy wpis “anatomia dyrektywy”.)
1) Electromagnetic Compatibility (EMC) – kompatybilność elektromagnetyczna (współistnienie systemów i urządzeń w jednym środowisku)
Directive 2014/30/EU – Wprowadzenie: Kwiecień 2016
„Niniejsza dyrektywa reguluje kompatybilność elektromagnetyczną urządzeń. Ma na celu zapewnienie funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez wprowadzenie wymogu, aby urządzenia osiągnęły odpowiedni poziom kompatybilności elektromagnetycznej.”
2) Low voltage (LVD) – Niskonapięciowa (bezpieczeństwo)
Directive 2014/35/EU – Wprowadzenie: Kwiecień 2016
Niskonapięciowy sprzęt elektryczny (LVD). Zastępuje 2006/95/EC (oryginalna 73/23/EEC).
„Celem niniejszej dyrektywy jest zapewnienie spełniania przez znajdujący się w obrocie sprzęt elektryczny wymagań zapewniających wysoki poziom ochrony zdrowia i bezpieczeństwa osób i zwierząt domowych oraz mienia, przy jednoczesnym zagwarantowaniu funkcjonowania rynku wewnętrznego.”
3) Radio equipment (RED) – Dyrektywa radiowa (nadajniki i odbiorniki radiowe)
Directive 2014/53/EU
Dyrektywa RED (Dyrektywa 2014/53/EU) zastąpiła obowiązującą dotychczas Dyrektywę 1999/5/EC, (Dyrektywę R&TTE) 13 czerwca 2016 r.
„Niniejsza dyrektywa określa ramy prawne dotyczące udostępniania na rynku i oddawania do użytku w Unii urządzeń radiowych.”
Podsumowując, dyrektywa to nadrzędny cel. Urządzenie może podlegać kilku na raz, dlatego warto przeczytać dyrektywy i poznać ich zakres oraz definicje. Jak zastosować się do wymagań, konkretnie – to zależy od urządzenia i jest tematem kolejnych wpisów.
szkolenie stacjonarne – Dyrektywy EMC i RED:
- WYMAGANIA DYREKTYWY,
- WPROWADZENIE DO OBROTU,
- KONTROLA RYNKU,
- OZNAKOWANIE CE,
- DEKLARACJA ZGODNOŚCI,
- PROCEDURY CELNE,
- KARY,
- PRZEPISY,
- INTERPRETACJE.
Najbliższe szkolenie stacjonarne odbędzie się w terminie: 29 marca 2023 roku, we Wrocławiu. Wszelkie niezbędne i dodatkowe informacje znajdują się pod linkiem.