Targi Automaticon 2018 – Warszawa, 20-23.03.2018 r. Jedne z najstarszych targów branżowych w Polsce. Automaticon to coroczcne spotkanie wielu osób z branży automatyki i robotyki przemysłowej. Miejsce spotkań, wymiany informacji i prezentacji produktów. 

Redakcja EMC for Business udała się z wizytą na targi aby spotkać znajomych i zaobserwować rozwój techiki. 

Zobacz relację wideo z Automaticon 2018

 


Obecnie automatyka przemysłowa, bez elektroniki nie może się obejść. Do tego wszechobecna technologia bezprzewodowa. To wszystko sprawia, że kontrola i dbanie o aspekty kompatybilności systemów pracujących w danym środowisku staje się coraz powazniejsza.

Kompatybilność – to dopasowanie różnych systemów do wspólnej pracy, zarówno pod kątem sprzętowym (hardware), jak i oprogramowania (software). Aby to osiągnąć należy przestrzegać pewnych standardów i myśleć o środowisku w jakim pracują urządzenia.

Kompatybilność elektromagnetyczna to część z całej rodziny wymagań, dzięki której możliwe jest współistnienie wielu systemów bezprzewodowych bez zakłócania pracy poszczególnych komponentów.

Na targach oprócz odwiedzin na stanowiskach firm nam znanych, z którymi współpracujemy, poszukiwaliśmy osób zajmujących się elektroniką i dbających o aspekty EMC w swoich projektach. Udało się porozmawiać z doświadczonymi inżynierami, którzy chętnie opowiadali o swoich przygodach.

Oto króciótkawersja naszej pełnej relacji wideo, w której znajdą się wypowiedzi wystawców i wiele obrazów pokazujących niesamowite stanowiska i zaawansowane technologie, które wkraczają w nasze życie codzienne.

 

 

Krótki wywiad z organizatorem targów Automaticon 

 

1. Jaka idea przyświeca organizowaniu targów i w jakim celu są organizowane?

Pomysł zorganizowania forum, na którym mogłaby nastąpić re-integracja środowiska automatyków i pomiarowców w Polsce wymusiło życie w pierwszej połowie lat 90. Sama idea narodziła się w głowach kilku osób związanych od lat z tą tematyką. Ten cel osiągnełiśmy w pierwszych kilku latach działania. Dzisiaj jesteśmy największym w Polsce ale i znanym również w wymiarze międzynarodowym profesjonalnym miejscem spotkań dla środowiska szeroko pojętej branży automatyzacji procesów przemysłowych.

2. Automaticon w liczbach

Zaczynaliśmy w 1995 roku dość skromnie – najpierw byliśmy w ośrodku sportowym Gwardia, gdzie wystawcy prezentowali się w dwóch salach gimnastycznych. Z dzisiejszej perspektywy tamto pierwsze spotkanie wydaje się wręcz kameralne w dość nietypowym jak dla wystawy otoczeniu. Wszyscy mieli jednak pewność, że powstaje coś potrzebnego, co musi się rozwijać. Kolejne lata przyniosły szybki wzrost liczby wystawców, która podwajała się z roku na rok. Zmienialiśmy też lokalizację imprezy na coraz większe obiekty.

Od kilku lat mamy w miarę stałą liczbę wystawców.
Licząc ilość stoisk jest to 230 do 260, a firm na nich obecnych od 650 do 700 w zależności od edycji.
W miarę stała jest też liczba odwiedzjących nas gości.

Odwiedza nas pomiędzy 11 a 12 tysięcy osób z całej Polski. W zasadzie w 100% są to inżynierowie i technicy z przemysłu oraz spora grupa studentów i młodzieży ze szkół technicznych.

3. Państwa plany i trendy w branży

AUTOMATICON jako coroczne forum dla automatyków spełnia swoje zadanie. Radykalnych zmian profilu imprezy w tym momencie nie przewidujemy. Zawsze jednak pilnie słuchamy uwag naszych wystawców i gości, i staramy się realizować te pomysły oraz postulaty, które można umieścić w istniejących ramach tematycznych wydarzenia. Życie samo modyfikuje rzeczywistość.

Dzisiejszy obraz przemysłu a w nim automatyki, pomiarów i elektroniki profesjonalnej to już zupełnie inny świat, nieporównywalny z tym, który istniał w początkach historii naszych targów. Od szeregu lat widać u nas jak na dłoni czym jest i czym dalej będzie kolejna rewolucja przemysłowa. Nasi wystawcy są przecież jej twórcami i uczestnikami.

Janusz Rudzisz – AUTOMATICON

 

Pełna relacja wideo już niebawem. Aby jej nie przegapić subskrybuj nasz kanał na Youtube Akademia EMC, polub nas na Facebooku lub zostaw nam swój e-mail.

[contact-form-7 id=”499″ title=”Formularz e-mail”]

Targi to miejsce spotkań, wymiany wiedzy. Wiemy doskonale, że w dzisiejszych czasach, mimo internetu, nadal ważne są relacje, spotkania osobiste. Dlatego już teraz przypominamy o jesiennej konferencji EMC for Business 2018 – praktycy dla praktyków – 11-12.10.2018 r.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”2″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]