Wywiad wideo z Markiem Montrosem, światowej klasy specjalistą.

Kim jest Mark Montrose? Konsultant, inżynier, właściciel firmy konsultingowej i pomiarowej Montrose Compliance Service https://montrosecompliance.com/

 

Pobierz plik dźwiękowy (mp3, 7:18 min, 5,02MB)

Lub posłuchaj wersji audio:

Transkrypcja:

Wersja polska (tłumaczenie wywiadu):

———————————————-
Cześć, Tomasz Utkowski, EMC for Business. Dziś jesteśmy po seminarium w ASTAT z Markiem Montrose, wybitnym specjalistą, globalnym konsultantem.
Ciągle niewiele osób wie, co to jest EMC lub kompatybilność elektromagnetyczna.

Tak, oni myślą, że musisz przejść przez emisję zgodności i odporność. Jednakże, pole elektro-inżynierii opiera się na elektromagnetyzmie.
Musimy sprawić, żeby był kompatybilny w użyciu w zamierzonym środowisku. Mieszkaniowe, komercyjne, przemysłowe, wojskowe, lotnicze. Ponieważ elektromagnetyka wymaga wysyłania sygnałów z jednego punktu do drugiego przez linię transmisyjną. Wolna przestrzeń lub przeprowadzenie wzajemnych połączeń (interkonekt). To jest inżynieria elektryczna.

Co ja robię tu w Europie i na całym świecie? Zapewniam profesjonale szkolenia inżynierom, którzy mają potrzebę zrozumienia prostoty kompatybilności elektromagnetycznej. Tak, musimy zrozumieć fizykę. Musimy zrozumieć, co przekazuje nam matematyka. Ale jak tłumaczysz teorię, dla produktu, który musi się tworzyć przychody? Napraw to, ale nie możesz dodać żadnych kosztów ani nie możesz dokonać żadnych zmian, i nie możesz tego symulować, ponieważ nie masz narzędzi, a inżynier projektujący może być się w innym kraju.

Wiedząc, co robić, i jak to zrobić w efektywny sposób, jak zatem wyjaśnić pojęcie dziedziny kompatybilności elektromagnetycznej w uproszczony sposób każdemu, kto nigdy tego nie studiował w szkole lub tym, którzy nie znają matematyki.

Od przeniesienia, obliczania równań Maxwela do algebry prawa Ohma. Wychodząc z tymi równaniami, myślę, że był to najlepszy sposób opisania tego procesu jako uproszczonego pola elektromagnetycznego. Zasadniczo, jeśli potrafisz to sobie wyobrazić, możesz to rozwiązać. Jeśli potrafisz zrozumieć,co mówi nam matematyka w użyciu prostego zdania, możemy rozwiązać cokolwiek.

Nie musimy rozwiązywać zadań z matematyki, po prostu musimy zrozumieć ten proces. Ten przypadek jest bardzo uproszczoną analizą najtrudniejszej dziedziny elektrotechniki, praktycznie bez matematyki.

Trzy główne obszary zainteresowania to:

1. Rozumienie teorii transmisji,
2. Projektowanie optymalnej sieci dystrybucji energii i
3. Upewnienie się, że mamy odpowiednie odniesienia dla wszystkich obwodów i systemów.

Więc mogą się ze sobą komunikować bez żadnych strat.

Jest coś takiego, co nazywa się projektowanie, aby spełnić lub poznać wymagania. Jeśli chcesz zaprojektować, żeby poznać…, jako przykładu będę używał ESD. Jeżeli specyfikacja produktu urządzenia medycznego mówi, że musi przejść przez styk 6kV, 8kV powietrza… W porządku, jeśli przechodzi przez 6KV, proces jest zakończony, możemy wysłać produkt, ale co jeśli to jest … co, jeśli nie jest związane z bezpieczeństwem użytkowników? Posiadam produkt, którym jest pompa insulinowa, którą nosisz na pasku, i która wstrzykuje insulinę. Ich spełnienie wymogów wynosiło 30 000 V (30 kV). Laboratorium testowe, do którego poszedłem, nigdy nie wzięło igły do wstrzykiwania do 30 000 V, a więc jak testujesz swój produkt? Oni powiedzieli, że chyba na głowę upadłeś. Specyfikacja wynosi 6KV, ich specyfikacja wynosiła 30 000 kV, ponieważ gdzieś potencjał do wygenerowania 30 000 V w środowisku suchym i wilgotnym, suchym lub o małej wilgotności może faktycznie generować tyle energii. A jeśli ktoś chodzi po dywanie, może uzyskać do 30 000 V i również może dotknąć to urządzenie.

Masz przykład prawdziwej sytuację bezpieczeństwa “na żywo”. To tak jak z emisją promieniowania, widziałem produkty, które przeszły przez testy na poziomie 0,1 dB. Dobra, poznaliśmy tę specyfikację i przechodzimy do procesu produkcji niezależnie od niepewności pomiaru. Urządzenie jest umieszczone w innym produkcie. Test się nie powiódł, straszne, klient mówi: “Nie możemy tego wysłać.”, ponieważ nie zdaliśmy testu – to wina urządzenia. Ale my przecież zdaliśmy test. Więc chcesz mieć pewność, że masz wystarczający margines dla niepewności pomiaru. Projektujesz, aby spełnić wymagania czy projektujesz dla zgodności z wyższym standardem?

Właśnie dlatego wierzę w zgodność (compliance), to coś więcej niż tylko spotkanie z numerem.

Ludzie wciąż zadają mi to pytanie: „Dlaczego podróżujesz do tych wszystkich miejsc?

Co daje Ci inspirację, żeby pojechać do niektórych krajów na jakiś czas?” Ja mam tę samą, szczerą odpowiedź, dlaczego jeżdżę do tych miejsc. Dla jedzenia! Jest tyle wyjątkowych potraw, stylów gotowania. Więc podróżuję, aby kosztować lokalnej kuchni, lokalnych napójów, no i przy okazji mogę zrobić też szkolenie, testowanie i konsultacje, jeśli już tam jestem.

To bardzo istotne. Jeśli nie rozumiemy, gdzie byliśmy, nie możemy dziś rozwiązać danego problemu. Jutro wszystko się zmieni i musimy ewoluować wraz z nowymi technologiami.

Co robimy dla EMC, kiedy zaczynamy wprowadzać na stałe wbudowane procesory i czujniki do naszego ciała? Przeprowadzam konsultacje dla jednej firmy, która zamierza wprowadzać czujniki do mózgu, żeby odczytać fale mózgowe i analizować je.

Czy to oznacza szkodę biologiczną? Te obawy pozostawmy im. Czy możemy uzyskać dokładną informację? Tak!

Ale co, jeśli ktoś rozmawia przez telefon i ma wbudowane urządzenie medyczne, czy to pole może spowodować zakłócenia?

Koniec rozmowy.

———————————————————

 

Mark Montrose jest głównym konsultantem firmy Montrose Compliance Services, Inc., świadczącej usługi w zakresie zgodności z regulacjami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej oraz produkcji urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

  • Posiada 35 letnie doświadczenie w dziedzinie EMC, jak również ówcześnie był odpowiedzialny za zachowanie zgodności z wymogami EMC w firmach wdrażających najwyższe technologie w Kalifornii.
  • Zdobył doświadczenie zawodowe w projektowaniu, badaniach i certyfikacji w dziedzinach: informatyki, przemysłu (ITE), rynku produktów medycznych i badań naukowych (ISM).
  • Jest mianowany przez Europejskie Organizacje do sprawowania nadzoru nad zatwierdzaniem zgodności z CE (oznakowaniem) oraz testami i certyfikacją produktów przemysłowych.
  • Związany z doradztwem i testowaniem systemów MIL-STD-461 dla firm współpracujących z agencjami rządowymi wojskowymi.

 

Członkostwa:

  • starszy członek IEEE i były członek zarządu IEEE;
  • wieloletnim członkiem IEEE EMC Society
  • pierwszym prezesem IEEE Product Safety Engineering.

Prowadził seminaria oraz sympozja IEEE EMC Society i jest popularnym ekspertem w projektowaniu płytek PCB (System Level Applications for EMC Compliance) w zakresie EMC. Współpracuje z firmami na całym świecie.